Ładowanie…

Aktualności Prawne MGS LAW

Przedstawiamy Państwu poniżej zebrane informacje prawno-gospodarcze z ostatniego miesiąca publikowane na bieżąco w naszych mediach społecznościowych:

  • TSUE orzekł ws. kredytów frankowych
  • Elektroniczne rozliczenia zwrotów VAT podróżnym
  • Czas dojazdu za dodatkowym wynagrodzeniem?
  • Nowe kwoty dodatku energetycznego
  • Czy ZUS zagra z zawodowym artystą?
  • Nowelizacja ustawy odległościowej coraz bliżej
  • Nowelizacja ustawy prawo energetyczne przyjęta przez Sejm
  • Ujemne oprocentowanie depozytów – negatywne stanowisko UOKIK w sprawie
  • Warsztaty z prawa energetycznego – od 15 kwietnia do 27 maja 2021 r.

– – –

TSUE orzekł ws. kredytów frankowych

Orzeczenie TSUE w niezwykle istotnej dla frankowiczów sprawie zapadło 29 kwietnia br.

Orzeczenie jest następstwem zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku pytań prejudycjalnych.

Istotą orzeczenia jest wskazanie, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia w umowie kredytowej nieuczciwego warunku podlegają prawu krajowemu. Dodatkowo wskazano, że kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna podlegać ocenie sądów krajowych. Wskazano również, że sąd ma za zadanie informować konsumenta o przewidywaniach, iż umowa ma być nieważna. Nie rozstrzygnięto jednak kwestii przedawnienia roszczeń.

Zdaniem TSUE, jeśli sprawa dotyczy nieuczciwych warunków zawartych w umowach konsumenckich, to sąd krajowy jest zobligowany do stwierdzenia ich nieuczciwego charakteru. Nie ma tu znaczenia, że warunki te zmieniono w drodze umowy.

Z wyroku zadowolone są m.in. środowiska bankowe. Zdaniem dr Tadeusza Białka, wiceprezesa Związku Banków Polskich wyrok ten ma zachęcać klientów do zawierania ugód. W maju w sprawie kredytów frankowych wydane zostaną dwa orzeczenia Sądu Najwyższego.

– – –

Elektroniczne rozliczenia zwrotów VAT podróżnym

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpią duże zmiany w systemie zwrotów VAT dla podróżnych. W ramach procedury TAX FREE urzędy będą dokonywać je w drodze elektronicznej. Zastąpi ona dotychczasowe rozwiązania, wymagające fizycznej wersji dokumentów. Reforma ta zdaniem MF ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców i podróżujących.

TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie UE i jednocześnie: dokonali w Polsce zakupu powyżej 200 zł, otrzymali paragon oraz wywieźli towar w stanie nienaruszonym poza UE, uzyskując potwierdzenia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

Zmiana nakłada na sprzedawców nowy obowiązek. Od 1 stycznia 2022 r. będą musieli wystawiać dokumenty TAX FREE w formie elektronicznej. Do pomocy ma ruszyć w tym zakresie KAS, który udostępni narzędzia do ich wystawiania i rejestrowania.

Jaki jest czas na dostosowanie się? Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sprzedawać w ramach systemu TAX FREE, mogą rejestrować się do PUESC. Platforma ta ma służyć m.in.: na dostosowanie ich biznesów do nowych okoliczności.

– – –

Czas dojazdu za dodatkowym wynagrodzeniem?

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego- tak! Jest to istotny wyrok dla pracodawców i pracowników. Określa on bowiem, co może być uznane za czas pracy.

Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy kontrolerem a pracodawcą. Ten pierwszy żądał m.i n.: wynagrodzenia za nadgodziny czy też „należności z tytułu nieopłaconych kosztów podróży służbowych”. Powód jako kontroler budowlany poruszał się pomiędzy miejscami kontroli samochodem.

Pracodawca uznał, że czas pracy kontrolera trwał od bezpośredniego przystąpienia do pracy do jej zakończenia. Zdaniem Sądu były to błędne założenia. Nie wliczono bowiem czasu przejazdu pomiędzy kontrolami oraz czasu na dojazd do pierwszego z miejsc oraz powrót do miejsca zamieszkania po zakończonej pracy.

Zdaniem SN czasem pracy jest również czas poświęcony na niezbędne przejazdy. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik pracujący na danym obszarze musi stale się przemieszczać. Bez tego bowiem nie mógłby wykonywać swoich obowiązków. Dodatkowo wskazano, że w tej sytuacji środek transportu oraz wykonywane w jego trakcie zajęcie jest obojętne.

Więcej o wyroku pod linkiem

– – –

Nowe kwoty dodatku energetycznego

26 kwietnia zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r.

Dodatek energetyczny to świadczenie przysługujące odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej i rocznie wynosi nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

W okresie od 1 maja 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. dodatek ten będzie wynosił odpowiednio dla gospodarstwa domowego:

– prowadzonego przez osobę samotną – 12,09 zł/mc,

– składającego się z 2 do 4 osób – 16,79 zł/mc,

– składającego się z co najmniej 5 osób – 20,15 zł/mc.

https://monitorpolski.gov.pl/M2021000039301.pdf

– – –

Czy ZUS zagra z zawodowym artystą?

Wszystko na to wskazuje – w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Dokładny kształt nie jest jeszcze znany, lecz podane informację budzą dużo niepewności.

Projekt zakłada wprowadzenie definicji legalnej artystów zawodowych i ich uprawnień oraz regulować procedury potwierdzenia i aktualizację uprawnień zawodowego artysty na podstawie jego wykształcenia lub dorobku. O tym, kto spełnia kryteria uznania za artystę zawodowego, ma decydować nowa państwowa instytucja – Polska Izba Artystów. Dodatkowo, na wzór Karty Dużej Rodziny, ma powstać Karta Artysty, pozwalająca na tworzenie ulg i udogodnień dla artystów.

Określone mają też zostać zasady, według których artyści zawodowi otrzymają uprawnienia do korzystania z systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Planowane jest również stworzenie dedykowanego funduszu wsparcia składek dla najmniej zarabiających osób posiadających status artysty.

Reforma ma według Ministerstwa ma objąć około 67 tysięcy osób. Jej obecne założenia znajdują się pod tym linkiem

– – –

Nowelizacja ustawy odległościowej coraz bliżej

W poniedziałek wieczorem w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia nowelizacji ustawy odległościowej.

Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie realizacji inwestycji w zakresie lądowych farm wiatrowych w gminach, które będą zainteresowane lokalizacją takich obiektów, co pozwoli na wykorzystanie krajowego potencjału w zakresie lądowej energetyki wiatrowej.

Ponadto poluzowanie regulacji prawnych ma dać impuls do rozwoju gospodarczego kraju.

Projekt nowelizacji co prawda nie znosi tzw. zasady 10H, o co zabiegali inwestorzy, lecz wprowadza pewne poluzowania dotyczące tejże regulacji. Warto zwrócić uwagę na obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji. Po nowelizacji wskazany obowiązek ma dotyczyć tylko obszaru prognozowanego oddziaływania, a nie jak do tej pory całego obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H. Pomimo iż minimalna odległość dotycząca lokalizacji nie została zmniejszona, regulacja ta ma zostać uelastyczniona i większe możliwości do podejmowania decyzji w tej kwestii będą miały poszczególne gminy.

Więcej szczegółów znajduje się pod linkiem

– – –

Nowelizacja ustawy prawo energetyczne przyjęta przez Sejm

Głosowanie dotyczące nowelizacji ustawy Prawo energetyczne i niektórych innych ustaw odbyło się na posiedzeniu sejmu w dniu 15 kwietnia b.r. Nowelizacja zakłada między innymi harmonogram instalacji inteligentnych liczników, według którego do końca 2023 roku będą one zamontowane u 15%  odbiorców, a do roku 2028 u minimum 80%. Ponadto, głosowany projekt wprowadza CSIoRE (Centralny System Informacji o Rynku Energii), którego operatorem (OIRE) będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Proponowane zmiany dotkną również innych ustaw. Jedną z nich będzie niedawno przyjęta ustawa offshorowa, do której wprowadzono poprawkę umożliwiającą rolowanie gwarancji w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się produkcja energii z MFW. Nowelizacja będzie tyczyła się również magazynów energii, których definicja zostanie ujednolicona, zostaną one zwolnione z obowiązków taryfowych, natomiast magazyny o mocy do 10 kW nie będą wymagały posiadania koncesji. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 443 posłów.

Więcej szczegółów znajduje się pod linkiem

– – –

Ujemne oprocentowanie depozytów – negatywne stanowisko UOKIK w sprawie

14 kwietnia Prezes UOKIK przedstawił swoje stanowisko w sprawie ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych. Dokonał on negatywnej oceny zapowiadanego pomysłu.

W liście skierowanym do banków wskazano szereg zagrożeń oraz niebezpieczeństw. Ujemne oprocentowanie depozytów ma uderzyć głównie w konsumentów. Stanowi również zagrożenie na poziomie makroekonomicznym. W przedstawionym stanowisku wskazano, iż w konsekwencji decyzja ta może doprowadzić do m.in.: uszczuplenia oszczędności konsumentów.

Kolejnym z zagrożeń ma być ryzyko poszukiwania alternatywnych rozwiązań z zakresu oszczędzania. To zaś naraża konsumentów na niebezpieczeństwo ryzykownego lokowania oszczędności. De facto oznacza to, iż ich duża część będzie przechowywana w domach konsumentów. Istnieje zatem realne zagrożenie, że dojdzie do wzrostu kradzieży i oszustw.

Prezes UOKIK zaznacza, iż w jego opinii decyzja o przyjęciu ujemnego oprocentowania byłaby bezpodstawna od strony prawnej, oraz szkodliwa dla sektora finansowego. Zaapelował też o rozsądek i odejmowanie działań, które nie stoją wbrew interesom konsumentów.