Ładowanie…

Aktualności Prawne – Sierpień 2021

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowej sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z OZE w 2022 roku.

Co to oznacza dla obecnego stanu prawnego?

Wielkość udziału dla tzw. zielonych certyfikatów (dotyczących OZE) w porównaniu z rokiem 2021 została obniżona z 19,5% do 18,5%, natomiast procentowy udział dla tzw. błękitnych certyfikatów (dotyczących biogazu rolniczego) pozostaje bez zmian na poziomie 0.5%. Zmiana ta zgodnie z opinią Ministra Klimatu i Środowiska ma za zadanie utrzymanie stabilnych i przede wszystkim przewidywalnych warunków działania rynku OZE. Przyczyni się to również do ograniczenia kosztów tego systemu przez zarówno odbiorców końcowych, jak i energochłonnych.

Ten rodzaj stabilizacji według Ministerstwa Klimatu i Środowiska stał się konieczny z powodu stałego wzrostu cen zielonych certyfikatów od roku 2017, który zatrzymał się na cenie od 125 do 150 zł za megawatogodzinę w kwietniu bieżącego roku.

Pomimo przewidywanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska spadków nadpodaży na rynku zielonych certyfikatów pozostaje ona bardzo wysoka co w przyszłości spowoduje dalsze działania mające na celu ograniczanie tego zjawiska.

Warto zwrócić uwagę na gwałtownie rosnące ceny energii-  średnie ceny na rynku dnia następnego w okresie trzech miesięcy ( od marca do czerwca bieżącego roku) wzrosły od 277,63 zł/MWh do 352zł/MWh, które spowodowały wyżej wymienione zmiany. W przypadku podobnego rozporządzenia dla następnych lat można spodziewać się kolejnych korekt powodujących redukcję w nadpodaży świadectw pochodzenia.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 13 sierpnia 2021 roku i wejdzie w życie po upływie 14 dni.

Nowelizacja KPA dot. reprywatyzacji

16 lipca 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Była ona spowodowana między innymi wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który zgłosił sprzeciw w sprawie braku ograniczeń czasowych na stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.

Akt ogranicza możliwość zgłaszania roszczeń majątkowych związanych z mieniem utraconym przez właścicieli w związku z drugą wojną światową. Po wejściu w życie tej nowelizacji organy administracji publicznej tracą możliwość stwierdzania nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia minęło 10 lat. Ponadto ustawa uniemożliwia wszczynania postępowań w sprawie stwierdzenia nieważności jakiejkolwiek decyzji administracyjnej wydanej przed 1991 roku, nawet jeśli została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Dodatkowo postępowania będące w toku, które zostały wszczęte po upływie 30 lat od doręczenia lub ogłoszenia decyzji mają zostać umorzone.

Zmiany te mają ogromny wpływ dla byłych właścicieli nieruchomości, które pierwotnie były objęte Dekretem Bieruta z 26 października 1945 roku, a następnie reprywatyzacją. Według uzasadnienia nowela ma na celu zakończyć trwające w Polsce procesy reprywatyzacyjne co według Komisji Ustawodawczej ma skutkować ustabilizowaniem sytuacji prawnej oraz życiowej obecnych właścicieli.

-Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw 16 sierpnia 2021 roku i wejdzie w życie po upływie 30 dni.