Ładowanie…

Aktualności Prawne – Wrzesień 2021

PRAWO ENERGETYCZNE

„RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ I GAZU W POLSCE” – RAPORT TOE po raz kolejny współtworzony przez członków Zespołu prawa energetycznego MGS LAW

Wakacje minęły, a my z przyjemnością informujemy, że radcowie prawni i partnerzy MGS LAW – Anna Eliszewska i Michał Sznycer przy kooperacji zespołu prawa energetycznego Kancelarii mieli przyjemność współtworzyć Raport Towarzystwa Obrotu Energią (TOE)  „Rynek Energii Elektrycznej i Gazu w Polsce – stan za 30 marca 2021 roku.”

Mec. Anna Eliszewska przygotowała materiał na temat wdrażania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Tworzyła również materiał obejmujący analizę zagadnień prawnych związanych ze wzrostem popularności kontraktów typu cPPA. Anna Eliszewska jest także członkiem Zespołu TOE ds. Raportu.

W ramach Raportu mec. Michał Sznycer był kolejny raz współodpowiedzialny za kontynuację analizy wpływu epidemii koronawirusa SARS – COV-2 na sektor energetyczny w Polsce, w tym na regulacje sektorowe. Dodatkowo współtworzył analizę rynku elektromobilności oraz regulacji offshore w Polsce, a także – ujętą w Raporcie po raz pierwszy – analizę obszaru gospodarki i legislacji wodorowej.

Raport jest publikowany corocznie od 2009 r. i opisuje kluczowe zdarzenia, jakie miały wpływ na rynek energii elektrycznej i gazu w Polsce w poprzednim roku. Zakres merytoryczny Raportu obejmuje obszary charakterystyczne dla działalności #TOE i jego członków. Pełna treść Raportu dostępna pod linkiem:

http://www.toe.pl/pl/wybrane-dokumenty/rok-2021?download=1583:rynek-energii-elektrycznej-i-gazu-w-polsce-stan-na-31-marca-2021-raport-toe

Rozwój energetyki bazowanej na wodorze

Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczyna prace nad stworzeniem rynku wodorowego. Miałby on oferować około 9000 nowych miejsc pracy, a inwestycje związane z nim mają opiewać na 4 miliardy funtów (około 21.5 miliarda złotych) do 2030 roku. Ponadto rząd rozpoczął konsultacje, które mają skutkować zmniejszeniem różnicy w kosztach między paliwami niskoemisyjnymi a kopalnianymi oraz przystąpił do fundowania pomocy w obniżaniu emisji dwutlenku węgla zanieczyszczającym środowisko przedsiębiorstwom (kwoty ok. 563 milionów zł.)

Strategia ta nawiązuje do  „10 Point Plan” Borisa Johnsona, który ma skutkować tzw. „Zieloną Rewolucją Przemysłową”. Ma ona za zadanie zbudować fundamenty aby Zjednoczone Królestwo mogło za pomocą energii uzyskanej z 5 GW wodoru osiągnąć równowartość energii wytworzonej przez naturalny gaz dla 3 milionów domów rocznie oraz dodatkowo zasilić transport i różne przedsiębiorstwa.

Według analiz rządu między 20% a 35% miksu energetycznego Wielkiej Brytanii ma stanowić wodór. Sektor ten według przewidywań ma być warty 900 milionów funtów (około 4.8 miliarda złotych) do 2030 roku z potencjalnym wzrostem do 13 miliardów funtów (około 70 miliardów złotych). Analitycy również spekulują iż utworzy on około 9000 nowych miejsc pracy do 2030 roku z możliwym wzrostem do 100 tysięcy w 2050 roku.

To nowe źródło energii zdaje się być kluczowe w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez zredukowanie emisji CO2 o 78% do 2035 roku według brytyjskiego niezależnego Komitetu Zmiany Klimatycznej. Zdekarbonizowane zostaną między innymi przemysły chemiczne, rafinerie a także transport kolejowy, ciężarowy oraz morski.

Ustawa o OZE

11.08 posłowie przegłosowali zmiany w ustawie o OZE. Mają one za zadanie ułatwić procesy inwestycyjne w tej gałęzi energetyki, a także przedłużyć systemy wsparcia dla inwestorów ubiegających się o publiczne gwarancje sprzedaży energii.

-Maksymalna moc źródeł zaliczanych do tzw. „małych instalacji OZE” została zwiększona z 0.5 MW do 1 MW.

-Kolejną zmianą jest zwolnienie z konieczności uwzględniania w stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego źródeł OZE o mocy do 0.5 MW (zmiana z 0.1 MW). W przypadku gruntownych elektrowni fotowoltaicznych oraz na nieużytkach próg zostaje podniesiony do 1 MW. Ponadto dachowe elektrownie PV zostają zwolnione na tych samych warunkach lecz bez względu na moc.

-Wydłużeniu ulega również możliwość organizacji aukcji (do 2027 roku). Od tej pory rozliczenia ujemnego lub dodatniego salda będą dokonywane co 3 lata. Oprócz tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska w rozporządzeniu określi ilość i wartość energii, którą będzie można sprzedać w najbliższych latach.

-Nowelizacja wydłuża okresy obowiązywania wsparcia do 2045 roku ( lecz nie dłużej niż 15 lat po uruchomieniu instalacji) w prosumenckim systemie odpustów, mechanizmie sprzedaży nadwyżek energii z mikroinstalacji a także w systemach aukcyjnych oraz FiT/FiP (systemy taryf gwarantowanych).

– Dodatkowo uregulowano zapisy umożliwiające dzierżawę pod instalacje fotowoltaiczne z ziemi zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla państwowych spółek energetycznych.

PRAWO RYNKÓW KAPITAŁOWYCH

Fundusze inwestycyjne

Dostosowanie polskiego porządku prawnego do prawodawstwa unijnego jest podstawowym celem podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o funduszach inwestycyjnych. 

Ustanawia ona jednolite przepisy dotyczące:

– informacji reklamowych kierowanych do inwestorów,

– wspólnych zasad dotyczących opłat i prowizji nakładanych na zarządzających przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w związku z działalnością transgraniczną,

– udostępniania na stronie internetowej informacji na temat przepisów krajowych dotyczących wymogów w zakresie wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz nakładanych opłat i prowizji.

Dodatkowo zakłada utworzenie centralnej bazy danych, które będą dotyczyć transgranicznego wprowadzania do obrotu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania oraz wprowadza weryfikację informacji reklamowych przez krajowe organy nadzoru za pomocą metody „ex ante” (analiza mająca na celu określenia zapotrzebowania na konkretne działanie przeprowadzone przed jego wdrożeniem).

Ponadto zostają wprowadzone wymogi prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych.

Do dyrektywy MIFID II (regulującej rynek finansowy) zostają dodani dostawcy usług finansowania społecznościowego (tzw. crowdfunding) co ma zapobiec sytuacjom, gdy ten sam rodzaj działalności jest objęty różnymi zezwoleniami.

PRAWO ADMINISTRACYJNE

Opłaty drogowe i e-TOLL

Wraz z nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz niektórych innych ustaw modyfikacji ulegają opłaty drogowe i e-TOLL.
Zmiany te mają na celu wprowadzenie możliwości kontynuowania przejazdu autostradą płatną w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii systemu lub urządzeń służących do geolokalizacji czy przesyłu danych gdyż teraz całe rozliczenie może nastąpić później. Dodatkowo od 30 listopada 2021 roku Szef Krajowej Administracji Skarbowej może nie pobrać opłat za przejazd autostradą w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub zdarzenia, które obniża poziom bezpieczeństwa. Ponadto uregulowano kwestie zwolnienia z opłat służb oraz transportu medycznego.

Nowelizacja KPA dot. reprywatyzacji

-16 lipca 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Była ona spowodowana między innymi wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który zgłosił sprzeciw w sprawie braku ograniczeń czasowych na stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.

– Akt ogranicza możliwość zgłaszania roszczeń majątkowych związanych z mieniem utraconym przez właścicieli w związku z drugą wojną światową. Po wejściu w życie tej nowelizacji organy administracji publicznej tracą możliwość stwierdzania nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia minęło 10 lat. Ponadto ustawa uniemożliwia wszczynania postępowań w sprawie stwierdzenia nieważności jakiejkolwiek decyzji administracyjnej wydanej przed 1991 roku, nawet jeśli została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Dodatkowo postępowania będące w toku, które zostały wszczęte po upływie 30 lat od doręczenia lub ogłoszenia decyzji mają zostać umorzone.

– Zmiany te mają ogromny wpływ dla byłych właścicieli nieruchomości, które pierwotnie były objęte Dekretem Bieruta z 26 października 1945 roku, a następnie reprywatyzacją. Według uzasadnienia nowela ma na celu zakończyć trwające w Polsce procesy reprywatyzacyjne co według Komisji Ustawodawczej ma skutkować ustabilizowaniem sytuacji prawnej oraz życiowej obecnych właścicieli.

-Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw 16 sierpnia 2021 roku i wejdzie w życie po upływie 30 dni.

PRAWO CYWILNE

Zmiany w kosztach sądowych w sprawach cywilnych:

-Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Od teraz koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym ponosi Skarb Państwa co zostało określone w dodatkowym przepisie. Zmiana ta wynika z rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2020 roku, które określiło ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 2005 roku jako niezgodną z konstytucją.

-Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.