Ładowanie…

Newsletter prawny – Sierpień 2021

PRAWO ENERGETYCZNE – NOWELIZACJE:

Opóźnienia w połączeniu PGNiG z Lotosem:

Fuzja Orlenu z PGNiG i Lotosem może się opóźnić ze względu na problemy z przeniesieniem koncesji na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu w Polsce. W obecnym stanie prawnym istnieje ryzyko, iż takowa operacja nie mogłaby być zrealizowana. Założeniem połączenia jest utrzymanie wszystkich koncesji lecz jeśli połączenie spółek nastąpi na zasadzie wymiany akcji to koncesje na ropę i gaz najprawdopodobniej trafią na wolny rynek.

Zmiany w opłatach koncesyjnych dla magazynowania oraz wytwarzania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpłynął projekt rozporządzenia, które jest realizacją delegacji ustawowej z ostatniej nowelizacji ustawy o prawie energetycznym. W związku z tym w 3. kwartale bieżącego roku uregulowane zostaną opłaty koncesyjne dla magazynowania energii elektrycznej oraz wytwarzania energii dla morskich elektrowni wiatrowych. Opłata ma wynosić 23 tys. zł za każdy megawat mocy zainstalowanej i ma to być maksymalna wysokość dopuszczalna ustawowo dla wytwarzania energii. Natomiast dla magazynowania energii przyjęte zostało obliczanie takowej opłaty na podstawie współczynnika identycznego jak dla dystrybucji, przesyłania oraz wytwarzania energii elektrycznej.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE z poprawkami

Komisja sejmowa do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych poparła projekt nowelizacji ustawy o OZE. Projekt ustawy zawiera zmiany definicji małej instalacji OZE, w którym proponuje się zwiększenie maksymalnej mocy zainstalowanej oraz maksymalnej mocy osiągalnej cieplnej. Zmianie ulega również definicja instalacji hybrydowej OZE- co najmniej 5% energii elektrycznej wprowadzonej w ciągu roku do sieci musi być wprowadzone z magazynu energii. Ponadto projekt przewiduje zmiany w obszarze planowania przestrzennego oraz przedłużenie okresu obowiązywania mechanizmu rozliczeń odpustów prosumenckich do 30 czerwca 2045 roku.

Projekt zmiany „Rozporządzenia Systemowego”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Zmiany mają dotyczyć zasad funkcjonowania rynku bilansującego energii elektrycznej oraz wymagań technicznych co do przyłączanych instalacji, urządzeń oraz sieci. Zmianie również ulegną przepisy dot. procedur awaryjnych oraz automatyki zabezpieczeniowej. W założeniu projektu energia oraz moc bilansująca ma być pozyskiwana na zasadach rynkowych. Każda jednostka musi mieć wskazanego dostawcę usług bilansujących co umożliwia modułom wytwarzania energii, magazynom energii elektrycznej, instalacjom odbiorczym oraz agregatom świadczenie tych usług. Pozostałe materie zmieniane przez „Rozporządzenie Systemowe” to wprowadzenie zasad integracji polskiego rynku bilansowania z europejskim, mechanizmu rozliczeń z tytułu rezerwy operacyjnej oraz zaktualizowanie reguł planowania i rozliczeń dla dostawców usług bilansujących.

Umowy z dynamiczną ceną energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat na temat regulacji dotyczących dynamicznych cen energii związanych z projektem nowelizacji ustawy o prawie energetycznym oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Resort klimatu tłumaczy iż umowa z ceną dynamiczną ma odzwierciedlać bieżące wahania cen energii na rynku hurtowym oraz mają umożliwić odbiorcom realny wpływ na wysokość swojego rachunku poprzez zarządzanie zużyciem energii. Oferty z taką ceną będą dostępne dla wszystkich odbiorców posiadających inteligentne liczniki. Ma to również służyć popularyzacji ogrzewania elektrycznego za pomocą np. pomp ciepła. Na tych umowach mają skorzystać również wszystkim prosumenci, którzy będą mogli swobodniej zawierać umowy przy jednoczesnym zwiększeniu wykorzystania energii w czasie na własne potrzeby oraz rzeczywistego magazynowania. Stosowanie tych umów ma monitorować Prezes URE.

Nowela rozporządzenia ws. taryf i rozliczeń zaopatrzenia w ciepło

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Regulacje te mają za zadanie sfinansowanie transformacji energetycznej oraz akumulację kapitału. Proponowane rozwiązania przewidują m.in. zwiększenie możliwego wzrostu planowanych przychodów w taryfach uproszczonych dla ciepła wytworzonego w jednostkach kogeneracji oraz zagwarantowanie minimalnego wzrostu przychodów w taryfach przedsiębiorstw zajmujących się przesyłaniem oraz dystrybucją ciepła.

NOWELIZACJE W KODEKSIE KARNYM:

Zwiększone kary za jazdę pod wpływem alkoholu oraz za inne przypadki łamania kodeksu drogowego

28 lipca rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o nowelizacji kodeksu karnego. W nowelizacji kodeksu znajdzie się konfiskata samochodu pijanemu kierowcy. Dodatkowo przewiduje się zwiększenie kar za przekroczenie prędkości: w przypadku wykroczeń kara wzrasta z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych, a w przypadku mandatów z tysiąca do 5 tysięcy złotych. Planowane jest również powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Zmianom ulega także zasada kasowania punktów karnych- teraz będą usuwane po 2 latach od wpłacenia grzywny.

POLSKI ŁAD

Zmiany w kwocie wolnej od podatku

Projekt ustawy wprowadza zmiany w kwocie wolnej od podatku (z 8000zł do 30000zł), która będzie miała zastosowanie do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych. Ponadto wprowadza zmiany w progach podatkowych z 85 528zł na 120000zł rocznego dochodu. Do podstawy obliczania podatku od kwoty nieprzekraczającej nowego progu stosuje się stawkę w wysokości 17%. Dopiero po przekroczeniu tego progu będzie stosowana stawka o wysokości 23%.

Polski Ład- ulgi dla klasy średniej

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie ulgi dla osób pobierających przychody z tytułu stosunku pracy osiągających przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692zł rocznie co przekłada się na kwotę od 5700zł do 11140zł miesięcznie. Ulga ta nie będzie dostępna dla osób osiągających dochody z umów cywilnoprawnych oraz z działalności gospodarczej.

Polski Ład- składka zdrowotna

Istotną zmianą jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Zmiany proponowane w Polskim Ładzie prowadzą do jej podwyższenia co obciąży zarówno przedsiębiorców jak i pracowników. Projekt zakłada również roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne po zakończeniu roku z możliwym zwrotem stanowiącym różnicę między sumą wpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne a składką ustaloną od rocznej podstawy. Tak zwrot będzie następował na wniosek ubezpieczonego.

KODEKS PRACY- zmiany w powrocie z pracy zdalnej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w najnowszej nowelizacji kodeksu pracy znacząco zmienia zasady powrotu do pracy stacjonarnej. Pracownik będzie miał nieograniczoną w czasie możliwość złożenia wiążącego dla pracodawcy wniosku o zakończenie pracy zdalnej i po upływie 30 dni wróci do pracy w biurze. Pierwsza wersja projektu zakładała 3 miesiące od rozpoczęcia pracy zdalnej na decyzję o zmianę na pracę stacjonarną, a po upływie tego terminu decyzja leżała po stronie pracodawcy.

PRAWO RODZINNE – zmiany m.in. dot. alimentów

Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w 4 kwartale 2021 roku. Zmiany dotyczą orzekania w zakresie świadczeń alimentacyjnych z ustandaryzowaniem wysokości świadczeń alimentacyjnych. W projekcie znajduje się wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego z chwilą ukończenia przez uprawnionego 25 lat oraz możliwość wydania nakazu alimentacyjnego z zrównanymi wysokościami świadczeń.

Zakładane są również obowiązkowe spotkanie informacyjne przed wszczęciem postępowania rozwodowego, możliwości nakładania przez sąd grzywny na osoby niestawiające się na badania DNA w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka, zmiany w niezbędnych elementach orzeczenia sądu oraz wprowadzenie nowych regulacji dotyczących postępowania wykonawczego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.